Veliko je napisanega o čiščenju črevesja, in to s pomočjo najrazličnejših proizvodov ter izdelkov. Vsi proizvajalci omenjenega seveda trdijo, da so njihovi izdelki poleg čiščenja črevesja rešili še marsikatero drugo težavo z zdravjem, kar pa verjetno ne bo povsem držalo. Zavedati se je treba, da dolgotrajno ter agresivno čiščenje črevesja uničuje celotno črevesno floro.
O tem, kako se pravzaprav na primeren način lotiti čiščenja tako pomembnega dela našega telesa, se je najpametneje najprej temeljito posvetovati kar s primernim strokovnjakom.
Kazalo članka:
Čiščenje debelega črevesa
Čiščenje debelega črevesja v praksi pomeni odstranjevanje blata, ki se nahaja torej v črevesju. V osnovi ločimo naravno čiščenje blata, ki velja za povsem normalni telesni poziv k iztrebljanju, ter spodbujeno čiščenje. Pri slednjem se s pomočjo pripravkov lahko dovolj učinkovito spodbudi črevo k praznjenju.
Čiščenje črevesja lahko postane nujno potreben postopek, na primer pred določenimi posegi. Priporočen je tudi tedaj, kadar imamo daljši čas večje težave z odvajanjem blata. V tem primeru se najverjetneje v našem telesu ne zadržujejo samo neprebavljivi produkti hrane, ampak tudi številni strupi. Slednji lahko vstopijo celo v krvni obtok ter na takšen način povzročajo še druge težave v telesu.
Črevesno čiščenje velja za osnovno telesno higieno
Sicer pa se čiščenje črevesja lahko uvrsti kar med povsem osnovno telesno higieno. Nekateri strokovnjaki celo priporočajo mehansko čiščenje, in to z vodo nekajkrat na leto. Kljub temu je z medicinskega pa tudi s praktičnega vidika postopek pogosto izjemno neprijeten in nepotreben. Tudi z dieto ter drugimi pripravki namreč lahko telesu omogočamo, da se obnavlja kar samo. Čiščenje črevesa in post pomagata pri odstranjevanju strupov iz telesa ter spodbujata naravni mehanizem za razstrupljanje.