Vsi senzorji v avtomobili morajo biti natančni in odlično delujoči. Naloga senzorja obratov motorja je, da pomaga pri vžigu vozila. Je cenovno ugoden in enostaven za menjavo, zato je priporočljivo, da v primeru težav z vžigom vozila, slednjega odpeljemo na servis in preverimo stanje senzorja.
Kazalo članka:
Vrste senzorjev v avtomobilu
Avtomobil ima različne senzorje za različne dele vozila. Primarno jih uvrščamo v avtoelektriko. Pod ta sklop spadajo tudi:
- senzorji pretoka zraka in olja,
- vžigalni vodniki,
- visokotlačne črpalke,
- krmilne naprave,
- aleternatorji,
- releji,
- zaganjalne naprave in stikala.
Kvaliteten senzor obratov motorja tudi uvrščamo pod avtoelektriko.
Znaki okvare senzorja obratov motorja in čas za menjavo
Vse senzorje v avtomobilu je potrebno primerno vzdrževati. V primeru okvare senzorja obratov prihaja do težav pri zagonu vozila. Avtomobil na primer tudi po obratu ključa ne vžge. Potrebno je potiskanje vozila in vžig med vožnjo. Vozilo morda nekaj časa normalno vozi, nato pa zaradi okvare senzorja števila obratov motorja ne vžge.
Potrebno je vžiganje s pomočjo potiskanja vozila ali pa celo ne pride do vžiga. Veliko ljudi najprej pomisli na okvaro alternatorja ali akumulatorja ter ju zamenja. Vozilo pa po menjavi še vedno ne vžge. V kolikor menimo, da ima vozilo težave pri vžigu, moramo posumiti tudi okvaro senzorja števila obratov motorja in ga zamenjati. Senzor znaša okoli deset eurov, akumulator pa nekaj deset eurov.
Menjava okvarjenih avtodelov in nakup prek spleta
Prek spleta je možno kupiti veliko različnih rezervnih delov za avto, ki jih lahko zamenjamo sami ali nam pri menjavi pomaga serviser. Rezervne dele uvrščamo v sledeče sklope:
- svetila,
- ogledala,
- karoserija,
- stekla,
- podvozje in pogon,
- hladilni sistem,
- motor,
- dodatna oprema.
Novi rezervni deli za avto so dostopni prek spleta po zelo ugodni ceni. Doma lahko v garaži zamenjamo z nekaj pomoči skoraj vse dele vozila, razen celotnega motorja in temeljnih delov karoserije. Najlažje zamenjamo dodatno opremo, svetila, ogledala in stekla. Malo težje pa podvozje, pogon in karoserijo.
Menjava pnevmatik pred zimo
Doma se enostavno zamenjajo avtodeli, kot je naprimer menjava pnevmatike. V kolikor so gume nameščene na platiščih, jih lahko sami zamenjamo kadarkoli jih želimo. Za menjavo potrebujemo samo avtomobilsko dvigalko, ključ in rezervne gume.
Vozilo dvignemo na primerno višino, odvijačimo vijake, odstranimo pnevmatiko in namestimo drugo. Tesno privijačimo nazaj vse gume ter vozilo spustimo z dvigalke. V kolikor pnevmatik nimamo na platiščih, pa jih doma ne bomo mogli zamenjati, saj nimamo naprave za centriranje.
Menjava olja in oljnega filtra
Doma se enostavno zamenjajo tudi rezervni deli za avto kot so oljni filter in olje. Vozilo najprej dvignemo, da bomo lahko prišli lažje do filtra, ki se nahaja pod vozilom. Pod filter postavimo posodo v katero bo teklo odpadno olje. Nato odvijemo filter ter pustimo, da olje izteka v posodo. Nadalje na pokrovu odpremo pokrovček, kamor navadno vlivamo novo olje.
To bo pospešilo iztek olja. Ko olje neha teči, vzamemo iz škatle nov filter, ga malce namažemo z oljem, da bo lažje sedel na avto, ga privijemo in zatesnimo. Nato v motor vlijemo olje primerne viskoznosti ter zapremo pokrovček. Vozilo nato vključimo, da olje steče po sistemu in potem kasneje preverimo nivo olja. Če je prenizek, dotočimo še malo olja.
Ostali enostavni avtodeli za menjavo doma
Doma je možno zamenjati še druge bolj enostavne avtodele, kot so:
- Žarnice,
- Brisalci,
- Avto tepihi,
- Različne elektronske zabavne naprave,
- Pametne naprave,
- Akumulator,
- Antena,
- Otroški sedeži in podobno.
Ženske in moški, ki so manj vešči popravil vozil lahko nekaj denarja prihranijo tudi z menjavo rezervnih avtodelov doma, kot so na primer dišave za vozilo, avto navigacija, avtomobilska kozmetika, različne diagnostične naprave ter izdelki za povečanje udobja med vožnjo, kot so prevleke za sedeže, blazinice za varnostni pas, ergonomski nasloni in vzglavniki.
Namestitev tepihov in korit prtljažnika
Pred zimo je priporočljiva tudi namestitev rezervnih delov za avto, kot so gumijasti tepihi in korita za prtljažnik. Avtomobilski tepihi in korita vozilo zaščitijo pred umazanijo, vlago in kamenčki. Preprečijo tudi izlitje tekočine po avtu. Obenem zadržijo na mestu različne predmete, ki nas bi med vožnjo lahko ovirali.
Avtomobilska korita so odličen nakup za vse, ki v prtljažniku prevažajo lomljive stvari ali rezervne dele za avto, saj korito preprečuje poškodbe izdelkov. Na koritu lahko prevažamo tudi barve, razredčila in druge strupene snovi, saj bodo v primeru izlitja ostale varno v prtljažniku na gumi, ki jo po vožnji enostavno umijemo z vodo.