Računalniško-informacijska tehnologija je brez dvoma spremenila svet v zadnjih nekaj desetletjih. Dandanes je lažje komunicirati, iskati informacije in opravljati različna dela preko računalnikov. V veliki meri je dostop do spleta omogočil, da lahko na bolj učinkovit način poslujemo, opravljamo nakupe, ohranjamo stike z bližnjimi ljudmi in mnogo več. Vse to pa omogoča gostovanje spletnih strani ali hosting, saj nudi prostor za delovanje strežnikov. Vsaka informacija, ki jo najdemo na spletu, se nahaja na trdem disku, SSD-ju ali drugem mediju za shranjevanja podatkov v oddaljenem računalniku namenjenemu za serviranje podatkov.
Kazalo članka:
Kaj je gostovanje spletnih strani?
Na spletu se nahaja nešteto video, avdio in drugih vsebin. Vse te vsebine pa potrebujejo virtualni prostor, kjer se nahajajo. Vsaka spletna stran tako rekoč živi na strežniku ali več strežnikih, kjer ima shranjeno vso HTML, CSS in drugo računalniško kodo. Za pravilno delovanje omenjenih naprav je potrebno gostovanje spletnih strani, ki ga nudi določen ponudnik.
Zaobsega strežnike različnih konfiguracij, dodelitve IP naslovov in druge tehnične elemente. Načeloma nam ni potrebno poznati vsakega izmed teh elementov, vendar je dobro, če razumemo osnove. Tako bomo lažje ohranjali svojo stran v delujočem stanju in prepoznali kaj vse potrebujemo, da pravilno deluje.
Kaj so strežniki?
Delovanje strežnikov je skoraj popolnoma enako katerikoli drugi računalniški napravi. Razlika je v tem, da je strežnik namenjen izključno shranjevanju podatkov spletne strani.
Omogoča, da se spletna stran pravilno prikaže v brskalniku obiskovalca same strani. Obenem pa tudi preprečuje krajo ali druge nezaželene dogodke, ki so posledica nepridipravov in hekerjev.